Mladí ľudia umierajú za volantom kvôli mobilom

Soňa Lovíšková 0

Z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky sú vysokoškoláci hotová katastrofa. Mnohí z nich priznávajú, že počas jazdy používajú mobilný telefón, jazdia pod vplyvom alkoholu a prekračujú rýchlosť.

Foto: Ford

To nie je veľmi múdre, čo myslíte? Z prieskumu spoločnosti Ford vyplýva, že mnohí študenti používajú za volantom mobilný telefón – telefonujú, píšu SMS správy a listujú v aplikáciách.

Prieskum ukázal, že autonehody sú najčastejšou príčinou úmrtia mladých ľudí v celosvetovom meradle, pričom v Európe je takmer dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že na cestách zahynie mladý človek, než je to v prípade osoby v strednom veku.

Spomedzi opýtaných až 43 percent priznalo, že za jazdy posiela textové správy, 38 percent listuje v mobilných aplikáciách a 36 percent telefonuje. Okrem toho 60 percent prekračuje povolenú rýchlosť a 13 percent jazdí pod vplyvom alkoholu.

Pre porovnanie, spomedzi tých, ktorí skončili školu vo veku 18 rokov, až 45 percent priznalo, že prekračuje povolenú rýchlosť, deväť percent jazdí pod vplyvom alkoholu a 41 percent používa za volantom mobilný telefón.

Na prieskume sa zúčastnilo 2 313 mladých ľudí, ktorí buď študujú na vysokej škole, alebo skončili školu vo veku 18 rokov.

Foto: Ingimage.com

Vysoká škola môže byť náročná na čas zo sociálneho ako aj akademického hľadiska, a prieskum ukázal, že mnohí študenti sú v pokušení riskovať ešte viac, keď jazdia.

Spomedzi opýtaných:

  • 8 percent uviedlo, že by ich lákalo viesť motorové vozidlo plné priateľov
  • 75 percent by lákalo jazdiť aj napriek tomu, že nespali alebo spali len veľmi málo
  • 28 percent by lákalo sadnúť si do auta s vodičom, o ktorom vedia, že pil.

Celkovo 30 percent vysokoškolákov priznalo, že už boli účastníkmi dopravnej nehody, v porovnaní s 25 percentami opýtaných, ktorí skončili školu vo veku 18 rokov.

V rámci Európy najčastejšie za volantom telefonujú talianski študenti (49 percent), povolenú rýchlosť najčastejšie prekračujú nemeckí študenti (70 percent), zatiaľ čo študenti vo Francúzsku a Španielsku zvyčajne jazdia pod vplyvom alkoholu, ktorého hladina prekročila zákonom povolenú hranicu (18 percent).

Foto: Ingimage.com

Spoločnosť Ford ponúka mladým vodičom bezplatný výcvik prostredníctvom svojho programu Ford Driving Skills for Life (DSFL), ktorý do konca roku 2016 absolvuje viac ako 20 000 vodičov z 13 európskych krajín.

Program Ford DSFL po prvý raz spustili v Spojených štátoch pred 13 rokmi a dnes ponúka praktický mladých výcvik vodičov v Belgicku, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Španielsku, Turecku a vo Veľkej Británii.

Súčasťou výcviku je rozpoznávanie nebezpečenstva, ovládanie vozidla, riadenie rýchlosti a priestorové ovládanie, ako aj riziká, ktoré predstavuje jazda pod vplyvom alkoholu, jazda po požití drog a vyhotovovanie vlastných fotografií za jazdy („selfie“).

Predchádzajúci prieskum, ktorý si dala vypracovať spoločnosť Ford v roku 2014, totiž ukázal, že v tom čase si za volantom robil „selfie“ každý štvrtý mladý vodič.

*Výsledky vychádzajú z prieskumu, ktorý sa uskutočnil v júni 2016 na vzorke 6 500 mladých Európanov vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Prieskum uskutočnila celosvetovo integrovaná výskumná organizácia Lightspeed GMI, ocenený podnik pre celosvetový zber digitálnych dát

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár