BezpečnosťBezpečnosť

Krupobitie v aute. Zvládneme?

 Viliam Willem   26.06.2018   0

V posledných dňoch nás na Slovensku aj v celej Európe trápia silné búrky sprevádzané krupobitím rozličnej intenzity. Často prídu veľmi nečakane, popoludní, na záver horúceho letného dňa, či v noci. 

Foto: INGIMAGE

Ako sa dokážeme ako vodiči pripraviť na príchod búrky a krupobitia čo najlepšie a ako ho prečkáme tak, aby nám spôsobilo na autách čo najmenšie škody?

Výbava auta

Skôr než si sadneme počas slnečného dňa za volant, skontrolujeme si, či máme so sebou v kufri minimálne jednu deku alebo celtovú plachtu. Dá sa vždy využiť aj na rozličné príjemné účely. Zároveň je dobré nosiť v kufri vetrovku s kapucou, ideálne nepremokavú softshelku.

Jazda po diaľnici

Ak vidíte, že sa schyľuje k búrke, snažte sa vyhnúť jazde po diaľnici. Ak to nie je možné a vy už ste počas búrky s prichádzajúcim krupobitím na diaľnici, v žiadnom prípade nezastavujte auto na krajnici.

I pri poškodení čelného skla pokračujte ďalej v jazde. Znížte rýchlosť, ale nechoďte ani príliš pomaly, aby ste neohrozovali seba ani vodičov za vami a netvorili im prekážku na ceste. Hrozí náraz odzadu, pretože aj ostatní vodiči budú menej pozorní, či nervózni a budú riešiť svoju možno aj kritickú situáciu.

Foto: ABeX

 

Je rozumné zapnúť všetky svetlá na vozidle – hmlové svetlá, výstražný trojuholník ( všetky blinkre), diaľkové, prídavné – aby ste boli dobre osvetlení a viditeľní!

Pokiaľ búrka trvá a je silné krupobitie, auto je vhodné buď zaparkovať na najbližšom diaľničnom parkovisku, odpočívadle a pod. alebo použiť najbližší výjazd z diaľnice.

Mimo diaľnice

Keď ste mimo diaľnice na normálnej ceste, takisto si nemôžete dovoliť odstaviť vozidlo kde vás napadne. Hľadajte najvhodnejšie miesto na zaparkovanie a odstavenie auta, také, aby prípadne ochránilo vozidlo pred krupobitím.

Auto je dobré zaparkovať pri nejakom objekte (budove, pod mostom, za plotom, húštinou, terénnou vlnou ...) tak, aby to tvorilo vetrolam, ktorý zabráni dopadu krúpov na čelné sklo auta. Parkovať pod stromom je väčšinou nebezpečné. Krúpy, prúd vody a vietor môžu lámať konáre, ktoré dokážu zničiť okná aj karosériu. Auto je vhodné zaparkovať šikmo voči smeru dopadu krúpov alebo vetra.

Ochrana čelného skla proti krúpom

Ak neviete vozidlo úplne schovať a ochrániť čelné sklo alebo iné autosklo, použite deku, celtovinu, alebo iný vhodný materiál, ktorými zamedzíte priamemu dopadu krúpov na auto. 

Foto:ABeX

 

Deka nemusí zabrániť poškodeniu čelného skla, ale zabráni prieniku krúpov do interiéru. Takto určite znížite poškodenie vozidla. Deku, celtovinu alebo iný ochranný materiál prehodíte z tej strany, odkiaľ padajú krúpy. Uchyťte ho zacviknutím do okien, do dverí, použite popruhy alebo zacviknite kolesom.

Prečo chrániť čelné sklo pred krúpami

Keď vznikajú diery na čelnom skle po krúpoch, dochádza aj k prenikaniu vody do interiéru auta. Tá môže spôsobiť zatečenie prístrojovej dosky, poškodenie elektroniky a elektroinštalácie. Auto sa môže stať až nepojazdným.

Prečo ostať v aute keď udierajú blesky

V prípade, keď sa blýska a udierajú blesky, ostávame v aute, pretože slúži ako Faradayova klietka a nehladíme na to, že nám krúpy môžu poškodiť auto. Auto tvorí relatívne bezpečný úkryt pred bleskami.

Kľud a rozvaha

Treba si uvedomiť, že krupobitie trvá len pár minút a treba vždy myslieť na svoju bezpečnosť a bezpečnosť cestujúcich a až potom na ochranu majetku. 

Netreba strácať hlavu a panikáriť, ale chovať sa rozumne a predvídavo.

Foto: ABeX

 

 

Článok je pripravený v spolupráci s autosklo ABeX - Výmena autoskla u vás doma. www.autoskloabex.wp7.sk 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised