BezpečnosťBezpečnosť

Ako sa nechať správne predbehnúť

 Viliam Willem   18.07.2017   0

Denne sa na ceste stretneme s rôznymi situáciami, na ktoré potrebujeme rýchlo a správne zareagovať.

Preberieme si pár spôsobov a odporúčaní ako sa v aute správať bezpečne, múdro a korektne.

Foto: autosklo ABeX

Stredová čiara

Za normálnych okolností pri pokojnej jazde mimo obce je vhodné jazdiť blízko stredovej čiary, aby sme mali dostatočný priestor na manévrovanie. Môže sa totiž stať, že nám z krajnice do dráhy vbehne zviera, tiež môžeme na znečistenej krajnici dostať šmyk alebo defekt ...

Predbiehanie a bezpečnosť

POZOR, v okamihu keď nás začne niekto predbiehať, je potrebné zvýšiť pozornosť, pokojne sa stiahnuť ku krajnici a nechať predbiehajúcemu priestor. Netreba mať obavy, pri štandardnej ceste 1. triedy sa na šírku vozovky dokážu zmestiť 3 osobné autá.

Dôvodov prečo predbiehajúcemu nechať priestor je viac. Treba si uvedomiť, že predbiehajúce auto ide rýchlejšie ako vy. Môže z rôznych príčin zmeniť smer jazdy (zviera, defekt ...), alebo začína mať problém nestíhať sa zaradiť (približuje sa auto v protismere) a pod. Je rozumné nie priamo brzdiť, ale zložiť nohu jemne z plynu, čiže ubrať rýchlosť. 

Foto: autosklo ABeX

V prípade možnosti kolízie predbiehajúceho s protiidúcim autom budete musieť brzdiť prudko. V tom prípade určite oceníte čo najväčšiu vzdialenosť od prípadnej nehody, ktorá by sa udiala bezprostredne pred vami.

Blinkre pri predbiehaní

K ďalším predbiehacím zvyklostiam patrí aj to, že keď zaregistrujeme v spätnom zrkadle auto, ktoré nás chce predbiehať, môžeme mu predbiehací manéver uľahčiť. Ako? Pretože sme prvé vozidlo, máme lepší výhľad na situáciu pred nami.

Ak uznáme za vhodné, že má priestor na predbiehanie, dáme mu znamenie zapnutím pravého blinkra. Týmto mu dáme najavo, že cesta je voľná a on môže bezpečne predbiehať. Ak ale vidíme pred nami nejakú kolíznu situáciu, tak zapneme výstražný trojuholník (oba blinkre), aby sme upozornili, že sa niečo vpredu deje.

Upozornenia

  • volant držíme pevne ale nie kŕčovito, nemykáme s ním
  • cesta nie je ihrisko a ak stretnete tých, ktorí si tam potrebujú niečo dokazovať, je vhodné sa im vyhnúť a nenechať sa vyprovokovať
  • SLUŠNOSŤ na cestách = BEZPEČNOSŤ

Článok je pripravený v spolupráci so spoločnosťou autosklo ABeX – Mobilná výmena autoskla u vás doma. www.autoskloabex.wp7.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
alebo si vyberte test iného auta

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised