Volvo pre alergikov

TS Volvo 0

Jar je nádherná pre mnohých ľudí, no pre iných je veľkým utrpením. Ľudia trpiaci alergiou alebo astmou majú cez peľovú sezónu iba málo útočísk. No jazda v automobile značky Volvo im uľahčuje život.

 

“Filtre, ktoré montujeme na čistenie vzduchu vstupujúceho do kabíny posádky, odstraňujú aj čiastočky spôsobujúce alergie. Jazda v automobile môže skutočne uľahčiť dýchanie mnohým ľuďom s akútnymi problémami“ hovorí Andreas Andersson, manažér spoločnosti Volvo Cars pre optimalizáciu interiérov z hľadiska alergie.

Filtre čistiace vzduch majú dve funkcie – jedna vrstva zachytáva mikroskopické čiastočky vo vzduchu a druhá s aktívnym uhlím neutralizuje plyny vnikajúce do kabíny posádky. Kvalitu vzduchu v kabíne posádky monitoruje systém kvality vzduchu, merajúci množstvo plynov vo vzduchu privádzanom do kabíny. Ešte predtým ako hodnoty škodlivých plynov dosiahnu kritickú hodnotu systém automaticky zastaví prívod vzduchu do kabíny a automaticky prepne na vnútornú cirkuláciu. Preto je vzduch v kabíne automobilu principiálne vždy čistejší ako okolitý vonkajší vzduch.

Automatická ventilácia

Jedným z faktorov prispievajúcich k čistému vzduchu v kabíne je systém automatickej ventilácie, ktorý vyvetrá kabínu keď vodič odomkne vozidlo diaľkovým ovládačom. Takýto systém sa momentálne montuje do modelov Volvo S80, XC60, V70, XC70 a S60, no postupne bude zavedený do všetkých modelov značky.

Volvo Cars sa usiluje vyvíjať automobily optimalizované z hľadiska alergií. Všetky textílie, používané v modeloch značky Volvo majú prísny certifikát Öko-Tex*, čo je ojedinelý zjav v automobilovom priemysle. Kožené materiály používané na čalúnenie sú vypracované úplne bez použitia chrómu a preto neobsahujú jeho zvyšky. Navyše aj dekoračné obklady a lesklé okrasné prvky v kabíne sú vyrobené tak, aby sa z nich iba minimálne uvoľňoval nikel. Výsledkom je, že päť modelov Volvo s deviatimi rozličnými vyhotoveniami interiéru má takú vysokú kvalitu, že ich odporúča švédska asociácia astmy a alergie (Asthma- och Allergiförbundet).

Viacero modelov Volvo získalo aj vysoké hodnotenie asociácie Healthy Car v USA – nezávislej organizácie ktorá robí vlastné výskumy a štúdie škodlivých látok v kabínach automobilov. „Vieme, že 35 až 40 percent populácie v západnom svete trpí nejakou formou precitlivenosti alebo alergie. Je to veľký problém pre mnoho ľudí a preto je dôležité aby sme ako výrobca automobilov poskytovali čisté prostredie v kabínach našich vozidiel,“ hovorí Andreas Andersson.

Filter zachytávajúci malé čiastočky

Výskumní pracovníci spoločnosti Volvo Cars teraz pracujú na vývoji filtrov, ktoré dokážu zachytiť aj najmenšie pevné čiastočky vo vzduchu.

„Najnebezpečnejšie sú práve najmenšie čiastočky. Nespôsobujú bezprostredné symptómy ako väčšie čiastočky, ktoré spôsobujú prepuknutie alergie. No malé čiastočky môžu spôsobiť negatívne zdravotné efekty z dlhodobého hľadiska,“ dodáva Andreas Andersson.

Jan Olson, marketingový manažér švédskej asociácie astmy a alergie, je veľmi spokojný so spoluprácou spoločnosti Volvo Cars s jeho organizáciou. „Nemáme nijakú negatívnu spätnú väzbu od zákazníkov odkedy sme definovali kritériá kvality vzduchu, optimalizovaného z hľadiska alergie a už niekoľko modelov Volvo bolo skonštruovaných podľa týchto štandardov a certifikovaných našou asociáciou. Znamená to, že sme naše štandardy stanovili správne.“

„Je ťažké uviesť presné čísla, no nevidíme nijakú tendenciu, že by problém ustupoval. A úroveň postihnutia je približne rovnaká v celej Európe,“ dodáva Jan Olson.

Smerovanie k nule

Vývoj automobilového interiéru, optimalizovaného z hľadiska alergie je súčasťou vízie, ktorú spoločnosť Volvo Cars prezentovala pod hlavičkou DRIVe Towards Zero (Smerovanie k nule), ktorej cieľom je vyvinúť automobily úplne bez škodlivých čiastočiek a emisií oxidu uhličitého. Jediným štátom, ktorý právnymi predpismi upravuje kvalitu vzduchu v automobile je Čína. V Japonsku takéto predpisy platia pre domácich automobilových výrobcov.

Systém IAQS (Interior Air Quality System), automatická ventilácia a vyberateľné koberčeky na podlahe tvoria spolu komplex prvkov tzv. čistej zóny interiéru CZIP (Clean Zone Interior Package). Systém IAQS je k dispozícii ako prvok vybavenia na želanie pri všetkých modeloch značky Volvo.

Automobily značky Volvo, ktoré sa dajú objednať s interiérom CZIP a odporúča ich švédska asociácia pre astmu a alergie:

  • Volvo S80
  • Volvo V70
  • Volvo XC60
  • Volvo XC70
  • Volvo S60 (testy sa túto jar ešte len začali ale S60 spĺňa konštrukčne rovnaké štandardy ako ostatné odporúčané modely na zozname)

*Medzinárodná asociácia Oeko-Tex® Association združuje 14 renomovaných textilných výskumných a skúšobných ústavov v Európe a Japonsku. Asociácia uskutočňuje nezávislé testy škodlivých látok v textilných materiáloch a na ich základe udeľuje certifikáty.

 

Zdroj: PR VOLVO

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár