Ako prenocovať v aute?

barbora 2

Občas sa vyskytnú situácie, kedy je nutné núdzovo prespať v aute. Cestujute v noci a nemá Vás kto vystriedať, alebo zlyhá dohodnuté ubytko…

Alebo ste dobrodružná rodina, ktorej už pohodlné spanie v posteli nestačí a chce si spánok v aute jednoducho vyskúšať 🙂 No platí zásada, v zime to radšej neskúšajte, počkajte si na leto, kým nočné teploty nie sú aspoň na úrovni 13°C.

Ako spanie v aute prežiť bez ujmy na zdraví a psychike?

shutterstock

Čo treba vyriešiť, kým sa uložíte spať?

1. Kde auto zaparkovať?

Neparkujte na vyvýšenom mieste (viac tam fúka, auto rýchlejšie vychladne), hlboko v údolí je zas príliš veľa vlhkosti. Najlepšie je zastaviť na odpočívadlách, pri pumpách, prípadne kdekoľvek v závetrí. Neparkujte na pochybných miestach, prípadne tam, kde sa intuitívne necítite v bezpečí. Mali by ste mať v blízkosti auta miestečko, kam pôjdete v noci s deťmi cikať, ak bude treba.

Ak mrzne a nemáte dostatok paliva, parkujte smerom dolu z kopca – ak náhodou nenaštartujete, môžte skúsiť auto roztlačiť a nechať naskočiť motor so zaradenou rýchlosťou.

2. Priestor na spanie v aute:

Výhodu majú majitelia kombíkov a VANov. Ak sa Vám dajú sklopiť zadné sedadlá úplne do roviny, máte vyhraté. Kombíky vyššej strednej triedy (Ford Mondeo, VW Passat, Toyota Avensis, Mazda 6, Škoda Superb, C5, 407…) vám poskytnú letisko na pohodlné prespatie 4 člennej rodiny 🙂 Potom už len stačí ustlať: karimatky, deky, spacáky, čokoľvek.

Menšie deti sú zvyknuté spať v autosedačke, preto v autách s malým batožinovým priestorom nemusíte riešiť prípravu spacieho priestoru. Bude však lepšie, ak ich necháte pripútané, aby počas mrvenia sa v spánku z autosedačky nevypadli.

Ak chcú staršie deti spať posediačky (nie v autosedačke), stačí im len vankúš /prípadne sveter pod hlavu a zakryť. Je fajn, ak sa zadné sedadlá dajú polohovať (napr. niektoré modely Mercedesov, Chevrolet Orlando) sklopte ich do krajnej zadnej polohy.

Ak chcú spať poležiačky, vypracte im zadné sedadlá (autosedačky a podsedáky preč), do priestoru na nohy medzi prednými a zadnými sedadlami naukladajte batožinu, vznikne tak širší priestor na spanie a deti v spánku nespadnú. Dve deti sa po ležiačky na zadné sedadlá zmestia – treba len dohliadnuť na to, aby sa nehádali a nebili. Čo je mimochodom asi najnáročnejšia úloha z celého „spacieho projektu“ 🙂

Dospelákom stačí sklopiť si sedadlo čo najviac sa dá, aby deťom vzadu ostalo dosť miesta. Vyskúšajte, či Vám vyhovuje mať nohy vystreté dolu – v tom prípade si sedadlo posuňte čo najviac dozadu. Ak chcete mať nohy vyložené hore, obaľte si ich do bundy, alebo deky, čelné sklo je studené aj v lete. Myslite však na to, že, na druhý deň budete šoférovať, takže by ste mali „ležať“ čo najpohodlnejšie.

3. Kam odložiť autosedačky a batožinu.

Ak neprší, je to jednoduché, autosedačky stačí vyložiť von, cennejšiu batožinu, náhradné oblečenie a jedlo si nechajte vo vnútri. Ak prší, zaparkujte na odpočívadle s prístreškom a batožinu si poukladajte pod prístrešok. Ak máte zabalené pršiplášte, pozakrývajte batožinu nimi. V kombíku batožinu preložte na sedadlo spolujazdca, nechajte si voľné miesto okolo riadiacej páky, aby ste vedeli obsluhovať klímu/kúrenie.

Sedadlo šoféra nechajte úplne voľné, prípadne naň odložte veci, s ktorými sa dá ľahko manipulovať, aby ste keď pôjdete kúriť, nemuseli najskôr odložiť 10 vecí, kým naštartujete.

4. Nezmrzneme?

Dôležité je mať dostatok paliva v nádrži. Po dlhšej ceste je vzduch v interiéri vyhriaty, no ak je okolitá teplota vzduchu v noci nižšia, do rána určite poriadne poklesne. Treba kúriť priebežne – vždy, keď pocítite chlad (skúste si chytiť nos), kúriť prestante, keď vám prestane byť zima. Rizikom priebežného kúrenia je, že pri štartovaní auta zobudíte posádku.Ak máte diesel, zakryte ho kartónom (pred naštartovaním ho treba dať preč), aby nevychladol, lebo so studeným dieslom na voľnobeh bude trvať dosť dlho, kým začne produkovať teplý vzduch.

Dbajte na to, aby výfukové plyny nešli do auta. Ak ste zodpovedný za kúrenie, dbajte na to, aby ste nezaspali, rizikom je, že nepocítite, že Vám do auta vniká výfukový plyn. Ak ste uviazli/museli núdzovo zastaviť a nemáte dostatok paliva, zabaľte sa do všetkého oblečenia, ktoré nájdete a zavolajte si pomoc.

Prezlečte seba aj deti do pohodlnejšieho oblečenia, radšej o pár vrstiev navyše. Ak máte zbalené deky a spacáky, je to super. Ak nemáte, pozakrývajte sa väčšími kusmi oblečenia. V teple by mali byť najmä nohy, kríže a hlava.

5. Vydýchaný vzduch:

pred začatím každého kúrenia krátko vyvetrajte. Ak nemusíte priebežne kúriť, vetrajte vždy, keď sa v noci zobudíte. Počitajte s tým, že sa Vám do rána zahmlia okná. Aby ste mali dobý výhľad z auta (kvôli bezpečnosti) pretrite si vnútro čelného skla alkoholom, surovou cibuľou alebo zemiakom, ktoré by zahmlievaniu mali zabrániť.

6. Občerstvenie:

Majte po ruke vodu, čaj v termoske (načapujte na pumpe), jedlo pre deti. A tiež vlhčené a papierové vreckovky a mobil.

Ak máte s prespaním v aute s deťmi skúsenosti, píšte nám do komentárov pod článkom. Ďakujeme a šťastné cesty 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár