Keď sa vám v zime vybije batéria

Slávka Boldocká 0

Čo s autobatériou, ak v zime s autom nejazdíte? Ako štartovať cez káble, aby sme ju nezničili a podľa čoho autobatériu vyberať?

Nízke teploty v zime potrápia pri štartovaní vozidla najmä autobatériu. Zabrať však poriadne dostane aj vtedy, ak napríklad zabudnete vypnúť svetlá auta a úplne ju vybijete.

„Úplne vybiť autobatériu v zime a potom ju prudko nabíjať cez alternátor a štartovacie káble je asi to najhoršie, čo pre ňu môže byť. Stačí to spraviť párkrát a autobatéria úplne stratí kapacitu. Následne je nutné vymeniť ju,“

upozorňuje Jozef Mišurda, odborník na servis vozidiel spoločnosti Würth Slovensko. Nadnárodná spoločnosť Würth je svetovou jednotkou v predaji montážneho a upevňovacieho materiálu a významným dodávateľom pre priemysel, vrátane automobilového.

 

Vyššie nároky na autobatériu, aj kvalitu

Práve zimné obdobie je pre autobatériu poriadnou skúškou – vyššie nároky na štartovací prúd, hustejší olej v motore, ale aj zamrznutý štartér či tesnejšie doľahnutie jednotlivých komponentov spôsobuje, že stráca na výkone.

„Základom je prevencia, ale aj investovanie do kvalitnej autobatérie a prípadne štartovacích káblov. Ich kvalita sa dá otestovať veľmi jednoducho už pri kúpe – otvorte svorku a pozrite sa, aká je hrúbka medenej žily vo vnútri, poprípade hliníkovej, ak má hliníkovú,“

radí Jozef Mišurda. Ako dodáva, najkvalitnejšia sú medené káble.

„Dôležité je vyberať podľa hrúbky kábla. Ak je kábel hrubý asi ako malíček a izolácia je zhruba 2-milimetrová, ide o kvalitné káble. No pozor si treba dávať na lacné a nekvalitné káble, kde možno hrúbka kábla je o veľkosti palca, ale izolácia je takmer pol centimetra, takže medená či hliníková žila vo vnútri je veľmi tenká a v podstate bez adekvátneho výkonu,“ upozorňuje.

 

Ako nabíjať autobatériu ?

Ak už k vybitiu autobatérie došlo a chcete štartovať cez štartovacie káble pomocou druhého auta, aj tu je podľa odborníka Jozefa Mišurdu potrebné dodržať postup, aby ste si nezničili nielen káble, ale aj autobatériu vozidla, ktorým štartujete. 

Postup je nevyhnutné dodržať.

 Na aute, ktoré idete štartovať, teda s vybitou autobatériou, najprv pripájate červený kábel na plus pol batérie až potom čierny, mínusový kábel, pripájate na kovovú časť motora. Neodporúča sa ju pripájať na kostru batérie, pretože pri štartovaní vzniká veľký prúdový odber,“ radí Jozef Mišurda. 

 Na aute, ktorým štartujete, teda s nabitou autobatériou, pripájate červený plusový aj čierny mínusový kábel priamo na batériu. 

 Nabíjať stačí v prípade kvalitných káblov 5 až 30 sekúnd, potom by už auto malo naštartovať.

 Káble treba následne čo najrýchlejšie odpojiť. Dôvodom je, že alternátor sa pri jednotlivých značkách vozidiel líši a môže tak dôjsť k rôznemu prúdovému zaťaženiu. 

 Vždy sa odpája ako prvý mínusový pól. Dôvodom je bezpečnosť. Ak by ste ako prvý odpojili plusový pól a náhodou by vám štartovací kábel padol na kostru auta, došlo by k prepojeniu obvodu. Začali by buď horieť káble, alebo v horšom prípade by došlo k spáleniu alternátora a zničeniu batérie v aute, ktorým štartujete.

 

Ak nejazdíte, batériu uskladnite

Ak nepatríte medzi vodičov, ktorí v zime jazdia, batériu v aute zbytočne nenechávajte, aby sa nevybíjala. Autobatériu treba odpojiť a najlepšie vybrať.

„Odporúčam ju uložiť na suché miesto, ideálne s teplotou okolo 15-25 stupňov Celzia. Dobré je napojiť ju na udržiavací prúd,“ podotýka.

Cena nabíjačiek sa dnes na trhu pohybuje od 30 eur. „Je to rozhodne lacnejšie, než v prípade zničenia kupovať novú batériu, kde sa cena pohybuje od 50 nahor len pri menších autách,“ podotýka Jozef Mišurda, odborník na servis vozidiel spoločnosti Würth Slovensko. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár