Čo s prasknutým čelným sklom?

barbora 0

Poškodené čelné sklo na aute je veľmi nepríjemná záležitosť. Podľa zákona o cestnej premávke vozidlo s poškodeným čelným sklom nie je spôsobilé na jazdu. 

Policajt vám teda pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, prípadne zadržať technický preukaz, ak je váš výhľad obmedzený alebo znemožnený, resp. ak je poškodenie v stieranej ploche väčšie ako 20 mm.

Čo teda robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok, alebo v horšom prípade sa vaše auto stane obeťou vandalizmu?

Odpovede na najčastejšie otázky k tejto téme nám poskytol p. Čambal – vedúci jedného z bratislavských autoservisov:

V ktorom ročnom období opravujete najviac čelných skiel?

Nie je špecifické obdobie, ale platí, že v zime je najčastejšou príčinou posyp vozovky, od jari kamene na ceste z rôznych stavieb… Najmenej prípadov poškodeného autoskla je v období letných prázdnin.

Treba vždy vymieňať celé sklo?

Vo väčšine prípadov je možná oprava zaliavaním, pri lokálnom poškodení skla. Ak sa poškodenie nachádza mimo zorného poľa vodiča, je menšie ako jednoeurová minca a v jeho okolí sa nevytvorila prasklina, dá sa sklo opraviť, netreba ho vymieňať.

Oprava skla je pre zákazníka jednoznačne výhodnejšia – jednak je rýchlejšia a nevyžaduje si taký zásah do vozidla ako pri výmene. A je oveľa lacnejšia.

Aký je postup pri oprave a aký pri výmene skla?

Pri oprave skla sa poškodenie opravuje technológiou zalievania. Najskôr sa z miesta poškodenia vysaje vzduch a preplachom sa odstránia drobné nečistoty a vlhkosť. Miesto sa vyplní priehľadnou živicou a tá sa nechá vytvrdnúť pod UV žiarením.

Opravené sklo má rovnaké vzhľadové a mechanické vlastnosti ako nepoškodené sklo. Na kvalitu opravy má vplyv doba, ktorá uplynula od momentu poškodenia do doby opravy a tiež charakter poškodenia. Preto je dôležité kontaktovať servis čo najskôr. Ak vám iné povinnosti bránia v návšteve servisu prelepte poškodené miesto priesvitnou lepiacou páskou. Spomalíte prenikanie nečistôt a vzdušnej vlhkosti do miesta poškodenia.

Pri výmene skla sa rozlišuje to, či je sklo vsadené do gumového profilu, alebo sa vlepuje. Výmena vlepovaného skla trvá dlhšie kvôli predpísanej dobe tvrdnutia lepidla. Každopádne sa poškodené sklo demontuje, miesto sa vyčistí, pri vlepovaní sa nanesie lepidlo a vsadí sa nové sklo.

Existuje záruka na výmenu/opravu skla?

Áno, väčšina servisov dáva záruku na montáž proti zatekaniu, ktorá je limitovaná len životnosťou karosérie, resp. gumového tesniaceho profilu.

Na poškodenom skle mám diaľničné známky, nálepku STK – je potrebné vybaviť si nové?

Nie je to nutné, 95% nálepiek sa podarí bez poškodenia špeciálnym postupom odlepiť.

Aká je cena výmeny čelného skla na bežnom osobnom aute?

Je to velmi rôzne. Aj autá nižších tried už bežne mávajú solárne sklá, vyhrievané a pod. Pri výmene začínajú ceny od cca 200 EUR a môžu sa dostať až nad 1000 EUR.

Aký je postup, keď si chcem uplatniť škodu v rámci havarijnej poistky?

Stačí telefonicky nahlásiť v poisťovni a dohodnúť si termín obhliadky škody alebo osobne v zmluvnom servise poisťovne. Poisťovňa preplatí celú výšku faktúry za opravu skla mínus spoluúčasť. V niektorých poisťovniach sa dá čelné sklo pripoistiť, v tom prípade sa spoluúčasť neplatí a dokonca sa ani neznižuje bonus.

Kedy je možné hradiť opravu čelného skla zo zákonného poistenia?

Vtedy, ak ste si všimli toho, kto poškodenie spôsobil a ak sa vám ho podarí zastaviť a dohodnúť sa, že oprava pôjde z jeho/jej zákonného poistenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár