Cestovanie s deťmi

redakcia 1

Určite každý z vás pozná rozprávku o Shrekovi. V jednej časti sa princezná Fiona so svojim manželom Shrekom vyberie na ďalekú cestu za siedmimi horami a siedmimi morami, aby navštívili Fioniných rodičov. V kráľovskom koči bol s nimi aj ich verný a neposedný kamarát Oslík, ktorý sa celú cestu pýtal len jednu otázku: Už tam budeme?

Túto vetu často počúvate aj vy z úst vašich detí, keď sa rozhodnete s nimi podniknúť výlet k moru, alebo na hory.

Deti sú prirodzene neposedné, a tak je ťažko zaujať ich pozornosť na celú cestu len jednou činnosťou. Preto sa po dlhšej dobe cesta pre nich stáva stresujúca a únavná. Podľa psychológov sú deti predškolského veku schopné sústrediť sa na jednu činnosť maximálne 15 minút. Čo je dosť krátky čas, keď máte pred sebou niekedy aj 6 hodín cesty.

Preto vám ponúkame niekoľko rád, ako v pohode, bez plaču absolvovať dlhšiu cestu.

Čo môžeme spraviť, aby deti boli počas cesty spokojné?

  • Pred odchodom dvakrát skontrolujte detskú bezpečnostnú sedačku či podsedák, aby ste si boli istí, že sú správne nainštalované. Ak ste ich zakúpili dávnejšie, ubezpečte sa, že sú stále vhodné pre hmotnosť a výšku vášho dieťaťa.
  • Ak máte malé bábätko, ktoré vozíte vo vajíčku otočenom proti smeru jazdy na zadnom sedadle, spätné zrkadlo v aute Vám neumožňuje kontrolovať bábätko. Na trhu je však dostupné prídavné zrkadielko, ktoré sa montuje na opierku hlavy na zadnom sedadle. Veľmi praktická vecička!
  • Pokiaľ ešte nemáte na oknách vášho auta slnečné clony, práve leto je vhodný čas na ich nákup. Ak majú stráviť vaše deti vo vozidle dlhší čas, tak chcete, aby sa cítili pohodlne. Takisto ich chcete chrániť pred slnkom.
  • Ak plánujete s deťmi vydať sa na dlhšie cesty, urobte tak vtedy, keď je chladnejšie a v horúčavách počítajte s dlhou prestávkou. Dajte si pauzu každé dve hodiny, aby sa celá posádka vozidla mala možnosť poprechádzať a rozhýbať. Vhodným miestom sú pumpy, alebo „stánky“ rýchleho občerstvenie s detskými kútikmi, kde dieťa môže nabrať silu na ďalšiu cestu. Pokiaľ nemáte problém s cestovaním v noci, je to vhodný čas, nakoľko väčšinu cesty dieťa prespí.
  • Vždy pamätajte na vhodné oblečenie detí počas dlhých ciest. Dajte prednosť pohodlnému a dostatočne vzdušnému oblečeniu. Obuv by sa mala ľahko vyzúvať a obúvať. Nie sú vhodné šnurovacie topánky.
  • Pre ich pohodlie im pribaľte vankúšik a deku, aby sa spokojne vyspali.
  • Nikdy nepodnikajte cestu NON-STOP a preto si radšej na cestu vyhraďte viac času.
  • Pre každého je príjemné, ak sa deti počas jazdy zabávajú. Ak ide o hračky, uprednostnite mäkké – ťažké alebo ostré predmety nepatria počas jazdy do vnútra vozidla. Vhodné sú aj nové hračky, ktoré dieťa zatiaľ nemá opozerané a tak má priestor pre jej skúmanie. Proti nude na dlhých cestách si pomôžete aj špeciálnymi detskými CD alebo DVD. Aby mali deti všetko potrebné poruke a Vy ste im nemuseli robiť stewardku, využite organizér.
  • Vhodné sú aj obľúbené alebo nové rozprávkové knižky, ktoré si môžete počas cesty čítať spolu.
  • Ak cestujete v noci, je možné že deti neprespia celú noc. Aby sa mohli zahrať alebo si prečítať knižku, môžete im nainštalovať lampičku, ktorá neruší ostatných účastníkov cestnej premávky tak ako zapnuté vnútorné osvetlenie.
  • Môžete s deťmi hrať rôzne vedomostné kvízy, hádanky….
  • Do auta by si nemali deti sadnúť hladné, alebo prejedené. Prejedenie spôsobuje rôzne žalúdočné problémy. Na cestu by sme deťom zbaliť ľahké, zdravé jedlo – ovocie, zeleninu a nie mastné jedlá (vyprážané rezne,…)
  • Netreba zabúdať ani na pitný režim. Klimatizované autá dehydratujú organizmus a tak by sme si mali zbaliť na cestu kyslé, osviežujúce nápoje. Nie sú vhodné sladené nápoje (kola, ochutené vody), nakoľko rýchlo vysušujú sliznicu a spôsobujú smäd.
  • Vaše dieťa nikdy nenechávajte v aute samé, dokonca ani na pár minút. Počas typického letného dňa totiž teploty vo vnútri zaparkovaného vozidla môžu vystúpiť až o 30-40 stupňov viac ako sú teploty vonku, čím ľahko dosiahnu 60 alebo i viac stupňov.
  • Pri parkovaní počas horúcich dní nezabúdajte detskú sedačku zakryť (ideálna je klasická biela bavlnená plienka). Zabránite tým, aby sa po návrate do auta vaše dieťa popálilo, napríklad o horúce kovové súčiastky sedačky.

Prajeme vám šťastné kilometre do vysnívaných dovolenkových destinácií.

Zdroj:

TS Goodyear Dunlop Tires

Sprievodca dovolenkou s deťmi

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pekne napisane – dobre rady. Mam 3 male deti a bohuzial sa mi nedari mysliet na vsetko ak niekam vyrazame. Nasa Terezka zacne jacat, a to uz sme nervozny a rychle rychle do auta. Nedavno sa nam stalo, ze sme museli ist cca 2 hodiny autom, a to prave po ockovani a Terka dostala teplotu – vylakala som sa, ale nastastie sme nasli blizko lekaren a kupili nurofen. A asi pred 6mes. sme zastavili autom na prestavku a syn nestastne zakopol a rozbil si hlavu – autolekarnicka, ale nemysli na lieky pre deti. Takze nezabudat na ne smile.

Pridaj komentár