Ako cestovať v aute plnom detí

Katarína 0

Cesta na dovolenku s deťmi je často stresujúca. Zvládať krízové situácie na sedadlách a zároveň  na vozovke je nebezpečné aj pre skúsených šoférov, nehovoriac o tých menej sebaistých. V Centre bezpečnej jazdy vás síce nenaučia poradiť si s deťmi, zato si však osvojíte princípy ako bezpečne zvládnuť všetky krízové situácie.

Aj skúsení šoféri majú rezervy, takmer každý má pri šoférovaní zlozvyky a nie každý vie o svojich slabých stránkach. Naučiť sa však dá všetko. V Centre bezpečnej jazdy je k dispozícii jedno z najmodernejších cvičísk v Európe, kde si každý môže v absolútne bezpečných podmienkach nacvičiť veľmi nebezpečné situácie. Spoznáte svoje auto, dozviete sa viac o brzdných dráhach, k dispozícii sú pre vás šmykové plochy na ktorých nedochádza k opotrebeniu vozidla ani pneumatík. Inštruktori pristupujú k vašim potrebám individuálne, môžete si vyskúšať, ako rastie brzdná dráha na rôznych povrchoch a pri rozdielnych rýchlostiach, ako sa správa vozidlo v nedotáčavom a pretáčavom šmyku.

Ak sa naučíte riešiť kritické situácie, vaše šance na bezpečné situácie sa zvyšujú, pri sebaistom šoférovaní budete lepšie reagovať aj na rušivé podmienky v aute. Na tie však tiež existuje niekoľko receptov.

Nevšímať si

Aj keď je dieťa len jedno, pri dlhej ceste môžete nadobudnúť dojem, že je s vami vo vozidle detí desať. Tento fakt môže spôsobiť prinajlepšom rušivo, v najhoršom doslova nebezpečne. Bezpečná jazda je podmienená rovnako zvládnutím situácií s neposednou posádkou, ako aj schopnosťami a skúsenosťami vodiča. Oboje sa dá naučiť, treba len vedieť, ako na to.

Prvým predpokladom bezpečnosti je všímať si dianie v aute len do tej miery, aby vás to nerušilo. Ak vaša ratolesť zahodí cumlík medzi vaše pedále, za žiadnych okolností to neriešte a nedovoľte to riešiť ani svojej polovičke. Práve takéto situácie sú často príčinou nepozornosti a pochybení. Spadnutý keksík, fľaša, či hračka a rodinný príslušníci sa hneď naťahujú cez pol auta. Ak ste na diaľnici aj malé mimovoľné a mikroskopické otočenie volantom môže spôsobiť vybočenie z pruhu, čo je pri rýchlosti 130 kilometrov za hodinu naozaj priveľké riziko v porovnaní s plačúcim dieťaťom.

Väčšie deti zasa poučte, že pri šoférovaní sa naozaj nemôžete kochať výhľadom na okolité hrady, rieky a prírodné úkazy. Pripravte ich na to, že zvolanie „mami, mami, pozri, aký oblak!“, budete pravdepodobne musieť odbiť obligátnym „mhm“.

Nespoliehajte sa na noc

Napriek tomu, že sa cestovanie v noci sa môže zdať výhodou, nemusí to tak byť. Základné predpoklady sa nemusia vyplniť – deti zaspať vôbec nemusia a mikrospánok naopak môže ohroziť vyčerpaného šoféra. Ak chcete cestovať v noci za každú cenu, robte si pravidelné prestávky   a namiesto pitia kávy sa pokúste nezanedbávajte pitný režim. Pri prvých príznakoch ospalosti nepokúšajte osud a radšej odstavte auto. Stratený čas nie je rozhodne horší ako stratený život, či už váš, alebo vašej rodiny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár