Ako cestovať s deťmi na dovolenku?

Vladimír Pabiš 0

Cesta s deťmi na dovolenku nepatrí práve k romantickým zážitkom. Ak si však zvolíte vhodný cestovný prostriedok a pripravíte si cestovný plán, obávaná cesta sa môže zmeniť na príjemný výlet plný pozitívnych zážitkov.

Zdroj: ingimage.com

Aký dopravný prostriedok zvoliť?

Ak berieme do úvahy vek a špecifické potreby vašich detí, osobný automobil je jednoznačne najlepšou voľbou na rodinné cestovanie. Cesta lietadlom pri malých deťoch v sebe spája množstvo komplikácií. Cesta autobusom taktiež nie je pri malých deťoch veľmi vhodná, najmä z hľadiska nemožnosti spraviť si prestávku kedykoľvek ju treba. Ak je vaše dieťa neposedné alebo plačom vyjadruje svoj nesúhlas, autobus môžeme rovno vylúčiť, keďže tolerancia ostatných cestujúcich je v týchto prípadoch veľmi otázna.

Dnes je na trhu niekoľko osobných automobilov, kde dokážete do druhého radu sedadiel bez problémov ukotviť aj tri autosedačky. Zväčša sa jedná o osobné automobily typu kombi alebo MPV (multi purpose vehicle). MPV-čka môžu mať navyše aj tretí rad sedadiel, kde umiestnite ďalšie dve deti. Ak máte ešte väčšiu rodinu, potom vám už ostáva len kúpa rodinného vanu, kde sa zmestí až 9 pasažierov.

Zradná býva kúpa veľkých SUV, ktoré sú momentálne veľmi trendovou voľbou, no úctyhodné vonkajšie rozmery týchto áut zväčša ,,klamú“ a neodzrkadľujú aj priestranný interiér. Zväčša do nich neumiestnite viac ako 2 autosedačky v druhom rade sedadiel, takže ich kúpu si treba pre účely dlhých rodinných výletov najprv premyslieť.

Zdroj: ingimage.com

Ako cestovať?

Treba si vybrať trasu, ktorá je pre deti zvládnuteľná. To je dosť všeobecná požiadavka, no nemalo by to byť ďalej ako na jeden deň cesty. Ak sa rozhodnete ísť ďalej, určite treba myslieť na nocľah v blízkosti vašej cesty. Ak cestujete s deťmi, vyberajte vždy jedno cieľové miesto dovolenky, nie náročný poznávací zájazd, kde chcete v čo najkratšom čase vidieť čo najviac.

Kľúčom k spokojnosti vašich ratolestí počas cesty sú pravidelné pauzy. Spravidla by to malo byť 15 -20 minút každé tri hodiny. Odpočívadlá na diaľniciach s potrebným oddychom počítajú, takže mnohé sú okrem pumpy s reštauráciou vybavené aj  oddychovou zónou s piknikovými stolmi a preliezačkami, kde sa vaše deti môžu nachvíľu vyblázniť.

Pri školopovinných deťoch stačí dodržiavať hygienické prestávky na toaletu raz za niekoľko hodín. Aby cesta deťom lepšie ubiehala, snažte sa im venovať aj počas jazdy. Je to úloha najmä pre spolujazdca, ktorý môže deťom rozprávať zaujímavosti o krajine, ktorú vidno za oknami, prípadne nejakú spoločenskú hru. 

Aby sa vám cestovalo ľahšie: 5 hier pre deti na cestu autom.

Neodporúča sa veľmi čítať, keďže pri pohybe je to pre oči veľmi namáhajúce a ani sa nezbavujte detí tým, že im dáte do ruky na hranie tablet. Ten by mali používať maximálne hodinu denne.

Kedy cestovať?

Využiť noc na cestovanie môže byť dobrým nápadom, no všetko záleží od metabolizmu vodiča. Ak ste dostatočne oddýchnutý, môže byť cesta na dovolenku cez noc podstatne rýchlejšia a bez väčších komplikácií, keďže deti ju na zadných sedadlách takmer celú prespia.

Spolupracovať s vami však musí aj spolujazdec, keďže odbočky a rôzne prekážky na ceste je v noci ťažšie spozorovať. Za zváženie ešte stojí následná únava po príchode do letoviska, keďže vaše telo po dlhej ceste potrebuje odpočinok. Ak budete cestovať cez deň, šofér bude mať jednoduchšiu situáciu. Cesta však bude trvať dlhšie a vaše deti budú potrebovať pravidelné rozptýlenie v podobe hier a prestávok.

Ako môže vyzerať rodinná cesta autom? Máme pre vás aj takýto príbeh zo života.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár