Nepodceňujte správne sedenie za volantom

Natália Horváthová 0

Napriek tomu, že správne sedenie za volantom je bezpečné, robí tak len veľmi málo vodičov. Niektorí však majú málo o tom naštudované. Málokto sa však zamýšľa nad tým, ako ho nesprávne sedenie za volantom dokáže ovplyvniť pri bezpečnosti. 

Správne sedenie za volantom je nielen prospešné pre riadenie vozidla, ale i zdravé. Dokážete tak v každom okamihu dokonalo ovládať ovládacie prvky a teda pohotovo reagovať v každej situácii. Pri nesprávnom nastavení sedadla je totiž zaťažovaná chrbtica a kolená. 

Dve zásadné chyby

Pri nesprávnom sedení za volantom sa dopúšťame dvoch základných chýb. Buď sedíme nalepení na prednom skle alebo uprednostňujeme opačný extrém – sedíme príliš ďaleko. Nalepení na volante sedia takmer všetci začiatočníci. Majú totiž pocit, že nedokážu odhadnúť proporcie auta a tak strážia jeho prednú časť. Volant sa v tesnej blízkosti nášho tela zle ovláda a vodičovi chýba opora chrbtice.

Nastavenie sedadla vám ušetrí zdravie

Pri zošliapnutí spojkového pedála by mala byť noha mierne pokrčená. Takto dokáže vodič ovládať všetky tri pedále. Pre dosiahnutie tejto polohy je dôležitá výška a vzdialenosť sedadla. Nastavenie výšky sedu umožňuje nerušený výhľad nad volant. Medzera medzi hlavou a strechou by mala byť 10 až 16 cm. 

Operadlo je správne nastavené vtedy, keď vodič dosiahne na volant a všetky ovládacie prvky bez toho, aby sa za nimi musel naťahovať a odvrátiť pozornosť od premávky. Sklon sedadla tiež ovplyvňuje našu chrbtici.

foto: ingImage

Operadlo je jej dôležitou oporou a ak tomu nevenujeme pozornosť, nedostatky sa prejavia na zdraví až neskôr. Ak sedí človek veľmi ďaleko môže stratiť dôležitý okamih, ktorý by ho mohol stáť aj to najcennejšie – život.

Volant by sa mal správne držať v polohe podľa ručičkových hodín o desať minút dve. To umožňuje nielen najvýhodnejšie ovládanie vozidla, ale tiež vytvára pred telom priestor na airbag. Nešoférujte jednou rukou, ani nedržte volant v dolnej časti. Je to nebezpečný spôsob najmä vo veľkej rýchlosti. Zásadou je, že čím rýchlejšie idete, tým treba pevnejšie volant držať.

Nepodceňujte opierku hlavy

Aj opierka hlavy zohráva pri bezpečnosti nemalú úlohu. Hlavnou úlohou je pri náraze zastaviť hlavu, čím dokáže zabrániť zraneniam krčnej chrbtice. Pri nastavení by nemala byť ani príliš nízko no ani príliš vysoko, pretože pri havárií prichádza v mnohých prípadoch k zlomeninám chrbtice. Dlhé sedenie za volantom aj v správnej polohe nikomu neprospeje. Každý lekár vám povie, že treba dbať na správne sedenie a hodiny na sedadle vodiča si kompenzovať športovou aktivitou. Najlepšie ľahkou atletikou, plávaním alebo bicyklovaním.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár