Ako prežiť extrémne počasie v aute

barbora 0
Shutterstock

 

Šoférovanie počas búrky

Silné prehánky, spojené s búrkovou činnosťou, sú v letnom období pomerne častým a bežným javom.

Vo väčšine prípadov tvajú krátko (do 30 minút). Niekedy sa však vytvorí mimoriadne aktívna búrková bunka a vo veľmi krátkom čase z nej vypadne extrémne množstvo zrážok, ktoré nestačia normálne odtiecť, prípadne vsiaknuť.

Ďalším nebezpečenstvom je, ak sa takýchto buniek vytvorí opakovane v približne rovnakej oblasti veľa.

Keď ma zastihne záplava v aute

Takmer polovicu úmrtí počas záplav tvoria úmrtia vo vozidlách. Šoférovanie cez zaplavené oblasti môže byť extrémne rizikové. Čo teda robiť, ak vás zastihne táto pohroma v aute?

  • Zastaňte na vyvýšenom mieste.
  • Počúvajte rádio a dopravný servis.
  • Nikdy nejazdite cez zaplavenú cestu alebo most, ak neviete odhadnúť hĺbku vody. Auto pri ponorení karosérie ľahko stratí kontakt s vozovkou. Na mostoch hrozí aj ich zrútenie. Radšej sa vráťte späť a pohľadajte inú cestu.
  • Ak sa dá hĺbka vody odhadnúť, držte sa tohto pravidla: výška vody by nemala presiahnuť prahy dverí, prípadne prívod vzduchu (sanie) do motora – ak sa voda dostane do motora, je koniec.
  • Ak nemáte na výber a musíte pokračovať v ceste cez zaplavenú cestu, spomaľte čo najviac. Počas prejazdu vodou, ktorá je hlbšia a hrozí zaplavenie motora, radšej motor vypnite a pokúste sa auto odtlačiť, prípadne vytiahnuť iným vozidlom.
  • Neostávajte v zaplavenom aute – ak ho zaleje voda, vystúpte a nájdite si vyvýšené miesto.
  • Ak vaše auto strhne príval vody a vy ste dnu, nepanikárte. Aj keď je to náročné a určite sa zľaknete, pokúste sa upokojiť. Zhlboka dýchajte a počkajte, kým sa auto naplní vodou. Keď bude plné, dvere sa budú dať otvoriť. Ak nie, pridržte sa rukami o pevné časti interiéru a vykopnite okno. Zadržte dych a vyplávajte na hladinu.
Shutterstock

 

Ľadovec („krúpy“)

je tiež v letnom období častým sprievodcom búrok. Nebezpečný začína byť vtedy, ak sa vyskytnú „krúpy“ s priemerom väčším ako 2 cm. Výnimočne sa môžu vyskytovať krúpy s priemerom nad 5 cm, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenia a veľké hmotné škody.

Ak nás padajúci ľadovec zastihne počas jazdy autom, okamžite zastavíme na bezpečnom mieste (najlepšie pod nízkymi stromami), pretože ľadovec dokáže zničiť karosériu a dokonca aj rozbiť čelné sklo. Ak máte v aute ťažšiu deku, prehoďte ju minimálne cez čelné sklo a aspoň časť karosérie.

V aute čakajte až kým krupobitie úplne odoznie, pretože najväčšie kusy padajú na záver.

 

Horúčava

Prudké slnko spáli nechránenú pokožku už za 20 minút. To platí aj v aute. Sklá auta síce neprepúšťajú plnú dávku UV lúčov, ale pred jazdou radšej seba aj deti natrite.

Ak nemáte tónované sklá, prípadne fóliu, zabezpečte deťom vzadu tieň iným spôsobom – na trhu je množstvo tienidiel (aj s obrázkami) a roletiek, v najakútnejšom prípade postačí aj látková plienka.

Tu však pozor, aby vám pri šoférovaní nebránila vo výhľade. Jej nevýhodou je tiež to, že pri vyšších rýchlostiach vydáva vonkajšia časť plienky nepríjemný zvuk.

Chránťe si aj oči – slnečné okuliare s UV filtrom sú nevyhnutnosť, najlepšie na šoférovanie sú tie s antireflexnou fóliou.

Pred cestou nejedzte ťažké jedlá a počas cesty dbajte na pitný režim – svoj aj celej posádky. Deti sa v detskej autosedačke rýchlejšie spotia, preto pre ne majte po ruke pripravené náhradné oblečenie.

Ak je veľmi horúco a nemáte klímu, vyzujte im topánočky aj ponožky, lepšie si budú regulovať teplotu. Najmenším bábatkám podložte hlavičku bavlnenou plienkou a počas cesty ju vymeňte za suchú.

Ak viete, že budete parkovať na priamom slnku, pribaľte si do kufra bielu plachtu. Po zaparkovaní ňou prekryjte minimálne čelné sklo a vrchnú časť karosérie. Dá sa zohnať aj ochranný „obal“ na auto – je to však nákladnejšia položka a žiaľ nie všade máte záruku, že si ho nájdete aj keď sa vrátite k autu ☹.

Pred cestou auto poriadne vyvetrajte – pootvárajte všetky okná dokorán, prípadne aj celé dvere – ak na to máte priestor. Radšej odísť o desať minút neskôr, ako dostať prievan, či zápal ucha… Vetranie sa odporúča aj vtedy, ak máte klímu, pretože kým klíma v aute vytvorí požadovanú teplotu, spotrebuje množstvo paliva (aj o 2 litre na 100 km viac).

Počas jazdy priebežne sledujte kontrolku teploty vody v chladiči – ak sa blíži k bodu varu, čiže 100°C, je čas na prestávku. Otvorte kapotu motora a nechajte ho trochu vychladnúť (samozrejme nie na priamom slnku). Pozor! Nedotýkajte sa viečka nádrže s chladiacou kvapalinou, bude horúca.

Búrka s bleskami

Situácia sa stáva nebezpečnou vtedy, keď už vidíme blesky, akútne nebezpečenstvo hrozí aj keď počujeme len hrmenie. Čím je doba medzi bleskom a zahrmením kratšia alebo čím je hrom hlasnejší, tým je riziko väčšie.

Auto (s pevnou strechou – nie kabriolet) je počas búrky, pri ktorej sa blýska jedno z najbezpečnejších miest, kde sa môžete schovať, pretože ak blesk zasiahne auto, náboj ostane na povrchu karosérie. Aj v aute je však nutné dodržiavať isté pravidlá:

  • zavrite na aute všetky okná,
  • vypnite rádio – ak sa dá, stiahnite anténu, prípadne ju odmontujte (ak ste už priamo v búrkovej zóne, kašlite na anténu a nevystupujte za auta :),
  • nedotýkajte sa kovových častí interiéru.
Shutterstock

 

Silný nárazový vietor

Vietor sám o sebe nie je pre človeka zvlášť nebezpečný (okrem tornáda). Nebezpečenstvo však hrozí kvôli lietajúcim predmetom.

Najviac úrazov je spôsobených polámanými stromami a konármi a ich následným pádom na človeka, alebo na auto.

  • Počas silného vetra sa nezdržujte v blízkosti vysokých stromov.
  • Zvýšte pozornosť v blízkosti drôtov elektrického vedenia.
  • Znížte rýchlosť, pretože nečakaný bočný náraz vetra môže auto urobiť neovládateľným, alebo ho vytlačiť z cesty.

Tornádo

Aj keď existuje len minimálne riziko, že sa stanete svedkom tornáda, vyskytujú sa preukázateľné prípady na Slovensku aj v Českej republike (tam viac).

Ako sa teda správať, keď vás zastihne?

Ak vás tornádo zastihne v otvorenej krajine, mimo zástavby, snažte sa pohľadať úkryt (napríklad terénnu nerovnosť, priekopu…), ktorý by vás ochránil pred lietajúcimi predmetmi.

Auto (aj to najrobustnejšie) nie je najvhodnejším úkrytom pred tornádom, aj keď odborníci v tejto otázke nie sú jednotní.

Auto môže poskytnúť úkryt pred drobnými lietajúcimi predmetmi, na druhej strane sa samo môže stať korisťou tornáda.

Ak sa nechcene dostanete do priamej blízkosti tornáda a nemáte čas „ujsť“, zastaňte ďalej od stromov a zostaňte pripútaní vo vnútri.

Ak však máte ešte čas a možnosť manévrovať, môžete sa pokúsiť z dosahu tornáda ujsť. Zásadne seba sa alebo svoje auto nesnažte schovať v lese (a to platí aj o búrke so silnejším vetrom).

Padajúce stromy a veľké konáre predstavujú okrem zásahu bleskom najčastejšiu príčinu smrti v dôsledku konvektívnych búrok.

»»»»» Prečítajte si aj: Čo robiť, ak vidím v rozhorúčenom aute zabudnuté dieťa?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár