Diaľničné známky 2012

barbora 7
foto: www.ndsas.sk

Oproti minulému roku cena diaľničných známok nestúpne. Končí však týždňová známka – nahradí ju 10-dňová.

Diaľničné nálepky si môžete v SR zakúpiť na hraničných priechodoch, vybraných čerpacích staniciach, vybraných prevádzkach pošty a iných predajných miestach. Všetky predajné miesta sú riadne označené.

Informácia o diaľničných známkach pre rok 2013.

 

 

Ceny diaľničných známok v roku 2012 (vozidlá do 3,5 tony)

Diaľničná známka pre motorové vozidlo do 3,5 tony

cena 2012 v EUR

cena 2011 v EUR

Ročná (1.1.2012-31.1.2013)

50,00

50,00

Mesačná

14,00

14,00

10-dňová

10,00

7,00 (týždňová)

Ak máte ročnú diaľničnú známku 2011, je platná až do konca januára 2012.

 

Diaľničná známka pre prípojné vozidlo

cena 2012 v EUR

Ročná (1.1.2012-31.1.2013)

50,00

Mesačná

14,00

10-dňová

10,00

* Diaľničná nálepka určená pre prípojné vozidlá kategórie O1 a O2 za motorovými vozidlami kategórie M1, N1, M1G a N1G.
Dôležitá informácia: Diaľničné nálepky pre prívesné vozíky je potrebné nalepiť na predné čelné sklo prvého vozidla v zmysle vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 410/2011 Z.z.

Diaľničné známky pre ZŤP – výnimky z platenia úhrady za používanie diaľnic

Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale:
1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.

Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný ÚPSVaR v SR.
Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou.

Čo robiť v prípade, keď potrebujem vymeniť diaľničnú známku?

Ak budete musieť vymeniť čelné sklo z dôvodu poškodenia alebo odcudzenia, NDS po predložení žiadosti o výmenu vymieňa len ročné diaľničné známky:

V prípade poškodenia čelného skla, pričom nálepka má rozpoznateľný

  • časť nálepky,
  • originálny vyplnený kontrolný kupón.

V prípade poškodenia čelného skla, pričom nálepka je znehodnotená (napr. požiar) je potrebné k žiadosti o výmenu doložiť:

  • originálny vyplnený kontrolný kupón (nie je potrebný pri požiari vozidla),
  • časť diaľničnej nálepky,
  • doklad vydaný príslušným Policajným zborom SR o vykonanom vyšetrovaní vo veci (napr. kópiu zápisu o dopravnej nehode, pri ktorej došlo k poškodeniu čelného skla a k znehodnoteniu nálepky, kópiu o vyšetrení požiaru motorového vozidla alebo inej udalosti súvisiacej s poškodením vozidla s následkom zničenia nálepky).

V prípade odcudzenia čelného skla motorového vozidla, je potrebné k žiadosti o výmenu nálepky doložiť:

  • originálny vyplnený kontrolný kupón,
  • doklad vydaný príslušným Policajným zborom SR o vykonanom vyšetrovaní vo veci (kópiu zápisu o odcudzení prípadne poškodení čelného skla motorového vozidla).

Diaľničná známka sa nevymieňa v prípade odcudzenia vozidla, odcudzenia diaľničnej známky, pri zmene evidenčného čísla vozidla, pri trojkolesových vozidlách,  štvorkolkách a motocykloch s postranným vozíkom.

Zdroje:

www.ndsas.sk

www.telecom.gov.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentárSom občan mam ztp bez prispevku na PHM dialnicu použivam 2-3 krat do roka .prečo mám plati poplatok ak idem na liečenie či k lekárovi .Neviem to pochopiť.

  2. Pán Rajsner,

    parkovací preukaz je len na využívanie vyhradených miest pre ŤZP osoby (musia byť prítomné v aute) a to ešte nemusí byť zdarma.

  3. Informácia o dialničných nálepkách je absolútne nepravdivá !Občan s ŤZP musí byť vlastníkom vozidla a musí poberať príspevok na prevádzku auta z ÚPSVaR.V čase kontroly nemusí byť vo vozidle,ale vodič je povinný preukázať kópiou rozhodnutia z ÚPSVaR,že sa poberá príspevok na prevádzku a vtedy sa na auto hľadí,ako keby známku malo.Policajtov nemá zaujímať,kde idete a kde je majiteľ (ani ich to nezaujíma),absolvovala som už niekoľko kontrol na diaľnici.

    Európsky preukaz Vás oprávňuje len na parkovanie na vyhradených miestach (nemusia byť bezplatné!),ale podmienka je PRÍTOMNOSŤ občana ŤZP v zahraničí,diaľničné známky si v zahraničí musíte zakúpiť.

  4. No to jesuper napad… Taky Slovensky…

    Mam 2 auta a 3 voziky a musim kupit 6 dialnicnych nalepiek….

    Aj ked realne jazdim len 1 autom a jednym vozikom a to vecsinou po ceste I. triedy dovedlajsich dedin…

    A to neratam ked pozicat susedovi vozik, ze tiez musimat novu nalepku

  5. Divím sa, že diaľničné známky pre ľahké prípojné vozidlá prešli v novej právnej úprave, ik keď formou hraničiacou s protiústavnosťou: to je menšie zlo, že sú v neadekvátnej výške, nakoľko ľahké prípojné vozidlá o celovej hmotnosti do 500-700 kg omnoho menej opotrebúvajú diaľnicu, ako osobné vozidlá ťažšie 2-4 krát, napriek tomu majú diaľničné známky rovnakej hodnoty, čo nemá nič spoločné s primeranosťou. Horšie je to, že sa majú prilepovať na čelné sklo vlečného vozidla, aby sa dali kontrolovať ďalekohľadom, a nie napr. na konštrukciu na zadnej strane prívesu, ako je to u známky STK. Kto má však viacero áut na ťahanie prívesu (s jedným sa ide na dovolenku, s druhým pre stavebné veci a pod.), má smolu, musí totiž za to isté prívesné vozidlo zaplatiť viackrát. Tým sa z diaľničného poplatku stáva poplatok za ťahanie prívesu konkrétnym vozidlom, a to už nie je to isté. Tým sa táto úprava stáva právne spornou, a zaváňa protiústavnosťou (platí sa za niečo iné, ako sa proklamuje v právnej norme, a vyberá sa poplatok za ten istý príves duplicitne, občas možno aj multiplicitne).

    Ako sa môže v štáte, ktorý sa hrdí titulom „právny štát“, stať takýto právny lapsus?

  6. Dobrý den,chápu, že klasické označení ZŤP -v Česku ZTP má vyjímku jízdy bez dálniční známky pouze v příslušném státě, kde byl vydán.

    Jsou ale nové průkazy od letošního roku 2012, evropské únie, známé jako parkovací průkaz. Předpokládám proto, že toto nové označení zdravotně postižených osob bylo vydané proto aby umožnilo jezdit i v ostatních státech eu s výhodami, jaké jsou v jejich vlastních zemích.

    Bohužel do dnešního dne jsem se to nikde nedozvěděl.

    Proč jinak by tento nový parkovací průkaz vznikl????

    V. Rajsner,

    ps zítra odjíždím s tímto průkazem z Brna do Pieštan. Doufám, že pokutu platit nebudu. Zdravím, V. Rajsner

  7. Je potrebné opraviť text v tomto blogu. Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 197/2010 Z. z. už neplatí. Nahradila ju vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 410/2011 Z.z.

Pridaj komentár